Bosiljak - napravivrt.hr
Search
Search

Bosiljak

Bosiljak je jedan od najpopularnijih začina u kuhinji, a i blagotvorno utječe na zdravlje.
U vrtovima je dobrodošao kao dobar susjed mnogih vrtnih biljaka, budući da odbija štetnike. To je biljka koju rado posjećuju pčele, a njeno eterično ulje se koristi u industriji parfema. Na prozorskoj klupčici će dosadne insekte tjerati iz vaše kuhinje.

Dugotrajnog okusa i mirisa

Vrsta, koju najčešće uzgajamo, je obični bosiljak (Ocimum basilicum). Ima veliki broj sorti. Od sorti bosiljka s lišćem, velikim kao dlan (Mamooth, Genovese, Foglia di lattuga), različitih vrsta sa srednje velikim listovima, do vrsta u obliku grma s malim lišćem (O.b. minimum, Piccolo).

Također, boja lišća se kreće u rasponu od tamno zelene do tamno crvenih nijansi (Red rubin, Osmin purple). S veličinom listova, rastom i bojom biljke povezani su i miris i aroma.

Tako se osim vrsta s karakterističnom aromom bosiljka, koja može biti ""slađa"" kod zelenih i ""oporija"" kod obojanih verzija, može naći i bosiljak s aromom limuna (citriodorum), cimeta (Cynnamonum) ili anisa (Licorice). Raspon mogu proširiti i druge vrste bosiljka, kao što su Tulsi ili sveti bosiljak (O. sanctum) i afrički ili plavi bosiljak (O.kilimandscharicum).

Uvjeti rasta

Bosiljak  za rast zahtijeva puno sunca, humusno, duboka i prozračna tla. Dobro uspijeva u tlu koje smo prethodnu sezonu gnojili kvalitetnim gnojivom Plantella Organik. 

Razmnožavamo ga sjetvom na fiksnom mjestu ili sadnicama. Sijemo ga u drugoj polovici svibnja i lipnja, kada je tlo već dovoljno toplo.

Sadnice uzgajamo u stakleniku sa sjetvom od veljače nadalje. Sijemo ga ih u posebnu zemlju za sjetvu, uzgoj i presađivanje sadnica Bio Plantella Start. Sjeme klija na svjetlu. Sadnice presadimo na stalno mjesto krajem svibnja. Pupoljke redovito uklanjamo i tako ubrzavamo rast.

Bosiljak je osjetljiv na niske temperature i najesen kad zahladi propada.

Manje sorte bosiljka možemo posaditi u lončiće. Možemo sijati direktno ili posaditi dvije do tri malo veće sadnice, koje smo pripremili u stakleniku. Lončiće držimo na prozorskoj polici ili na drugom mjestu gdje ima dovoljno svjetla. Bosiljak se nakon rezanja dosta brzo ponovno razraste. Ako želimo da se ponovno razrastu, ostavimo jedan ili dva koljenca neoštećena. Porezane biljke možemo preseliti na balkon ili u vrt se da biljke oporave. Bosiljak je osjetljiv na hladnoću.   

Narodna medicina

Bosiljak se koristi za ublažavanje probavnih tegoba, tegoba s dišnim putevima i nesanicom. Trava bosiljka potiče apetit, pospješuje probavu, sprječava nadutost i ublažava bolove i grčeve u probavnom traktu.

Površinski dezinficira i zato se koristi za male rane i ogrebotine. Trave i sjemenke su korisno sredstvo za dezinfekciju u bolestima organa za izlučivanje i kod bijelog iscjetka, a s oparkom ispiremo i aknastu kožu.

Ima blago umirujuće djelovanje te pomaže kod nervoze, nesanice, depresije i iscrpljenosti. Olakšava glavobolje zbog nervoze, migrenu te probleme s gripom, groznicom, hripavcem i plućnim bolestima. Kod upala sluznice usta i lošeg zadaha možemo si pomoći grgljanjem pripravka bosiljka, kao prvu pomoć na mjestu uboda insekata utrljamo svježi sok od lišća bosiljka.

Dekoracije od bosiljka

Grmaste vrste, osobito afričkog bosiljka, sve češće susrećemo kao ukrasno bilje, posebno pogodno kao lončanice na terasama ili balkonima. Ova vrsta bosiljka ima djelomično drvenaste razgranate stabljike i crvenkasto, srednje veliko lišće s narezanim rubom. Cvjetovi su lagano obojeni. Ako ju zasadimo u veću posudu, u prikladnom prostoru može i prezimiti. Proljetni grm obrežemo i oblikujemo.

Mješoviti nasadi zelenih i obojenih sorti  bosiljka izgledaju vrlo dekorativno.