Savjeti za vrtlarenje - napravivrt.hr
Search
Search

Savjeti za vrtlarenje

  • Najbolji izbor za jesensku gnojidbu vrta

    9. 10. 2019
    Ove godine voćke i vinogradi urodili su velikom količinom ploda. Kako bi te biljke i sljedeće godine imale velike prinose moramo ih pripremiti za to. Biljke su potrošile hranjiva i organsku tvar iz zemlje, a mi moramo vratiti hranjiva i organsku tvar JESENSKOM ORGANSKOM GNOJIDBOM.
  • Jesen - aktivno doba za uređenje okućnice

    2. 10. 2019
    Jesen je pravo godišnje doba za radove na uređenju okućnice i sadnju jesenskih ljepotica u posude. Posadite ukrasno bilje sada i već u rano proljeće uživajte u raskoši vašeg vrta.
  • Štete na ukrasnom bilju i u vrtovima - promijenite zemlju

    18. 9. 2019
    Često se dešava da ukrasna biljka koju uzgajamo u ukrasnim posudama uvene. Koji je razlog tome? Štetu mogu prouzročiti ličinke hrušta –grčice koje se nalaze u zemlji i rade štetu korijenju biljke.
  • Uloga organske tvari u povrtnjaku

    11. 9. 2019
    Osnovni uvjet plodnog tla je dovoljna količina organske tvari –humusa u tlu.
  • Tulipani mogu cvjetati godinama

    9. 9. 2019
    Koliko vrt izgleda prazno bez ruže u lipnju, isto izgleda u travnju bez tulipana. Čarolija tih lukovica je u tome da su nakon dugih zimskih mjeseci prve koje zaista primjetno i veselo navješćuju proljeće, a s njime i rad i život na otvorenom. Kako možemo postići da cvatu niz godina, a ne samo prvog proljeća nakon sadnje?
  • Priprema povrtnjaka za zimu

    4. 9. 2019
    Nakon vrućeg i sušnog ljeta nastupili su kišni dani s nižim temperaturama. Aktivnosti u povrtnjaku i dalje traju i najbolje je pratiti vremensku prognozu kako bi na vrijeme zaštitili biljke od niskih temperatura.
  • Povrtnjak u jesen

    2. 9. 2019
    Zasigurno je pobiranje uroda najugodniji i najvažniji posao, a pred nama stoje još neke sjetve, da bi na proljeće čim ranije na stolu imali svježe namirnice.
  • Radič jedemo čitave godine

    28. 8. 2019
    Od listova radiča, koji je jedna od najmanje zahtjevnih vrsta povrća, možemo pripremiti ukusnu salatu s raznim dodacima tijekom svih godišnjih doba. Po boji lišća ga dijelimo na zelene i crvene sorte. Po obliku ga dijelimo na sorte od kojih ubiremo lišće i one koje formiraju glavice. Ta je namirnica na jelovniku osobito dobrodošla zimi kad je izbor povrća iz kućnog vrta vrlo oskudan. U vrtu sa malo prekrivanja (zaštite) agril folijom može opstati i na niskim temperaturama.
  • Pripremimo tlo za jesensku sadnju

    26. 8. 2019
    Sve povrtnice i voćke koje uzgajamo crpe tlo u kojem rastu. Biljke koje daju plodove intenzivnije potroše hranjiva u tlu. Dugogodišnje voćke na istom mjestu ostaju i više od 20 godina, a sezonsko voće i povrće također treba hranu i dobre uvjete u tlu kako bi davalo zdrav i obilan urod.
  • Branje povrća za zimnicu

    21. 8. 2019
    Berba povrća je nagrada za uloženi trud i dobra berba predstavlja najveće veselje vrtlaru koji s ljubavlju i pažnjom njeguje svoje biljke od sjetve i sadnje do berbe. Ovih dana započinjemo s intenzivnim ubiranjem plodova i potrebno je plodove adekvatno uskladištiti. Neke se vrste povrća mogu ukuhati za zimnicu, dok druge pripremaju za kiseljenje ili zamrzavanje, a začinsko i ljekovito bilje suši se i kao takvo sprema. Prilikom berbe važno je da plodove ubiremo za suha vremena.